تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

دژ گوراب قلعه ای با قدمتی هزار ساله

   

   

  قلعه گوراب بنایی مرتفع در جوار روستای گوراب است و در ۵ کیلومتری جاده ملایر به اراک قرار دارد. این قلعه دارای ارزش تاریخی بوده و متعلق به دوره ساسانیان و یا اشکانیان می‌باشد.

  مطالعات باستان شناسی نشان میدهد که از دوره مس وسنگ قدیم حدود (۵۵۰۰ ق.م) گروهی در محل فعلی تپه گوراب ساکن شدند که سفالهای آنان با بخشی از سفالهای ساکنان اولیه گیان در طبقه V a قابل مقایسهاست بعد از آن در دوره گسترش فرهنگی اوروک به داخل زاگرس این مکان یکی از هشت کانون اصلی اقتصادی اوروکیها در منطقه بدل میگردد که کار و فعالیت اصلی آنها جمع آوری کالاهای مورد نیاز تمدن اوروکی در جنوب بین النهرین بود از دیگر این کانونهای اقتصادی فرامرزی در حدود ۳۲۰۰ ق.م میتوان به طبقه ۵ در گودین تپه به فاصله ۸۰ کیلومتری در غرب گوراب اشاره نمود. پس از آن گروهی از مهاجران دامداری که قبلا در گوراب از آنها یاد شد در این مکان مستقر شدند. به نظر میرسد تداوم استقرار در این مکان تا دوره اخیر اسلامی وجود داشته لکن به خاطر ساخت یک قلعه مستحکم در دوره اشکانی بخش زیادی از این آثار فرهنگی تخریب شد اما پس از آن آثار دوره اش

  •    لایههای زیرین تپه به ما قبل تاریخ حدود هزاره چهارم قبل از میلاد
  •    لایههای میانی به دوره تاریخی هزاره اول قبل از میلاد
  •    لایههای فوقانی مربوط به دوره اسلامی از جمله ایلخانیان
  از آثار تاریخی دیگر در منطقه میتوان به قلعه چوبین و مقبره مجاور اشاره کرده که با نامهای قلعه بلنده و امامزاده غریب شناخته میشوند. نام گوراب به علت حمله اعراب به ایران به جوراب تغییر یافتهاست. در شاهنامه فردوسی از گوراب به نیکی نام بردهاست که نشان از قدمت آن دارد. در داستان ویس و رامین که در سال ۴۴۶ هجری قمری به نظم سروده شده، آمده است: «گوراب نام کشوری بود، که فرمانروایش شاپور و رفیدا بودند»

  سر افراز چو شاپور و رفیدادر آن کشور چو ماه و مهر پیداهمچنین نقل شده که: «شاه موبد به آنجا که ویس است لشگر کشید و رامین که همراه شاه موبد به گوراب رفته بود، ویس را بدید و بر وی عاشق شد.»
به گوراب آمد و آورد لشگر که آنجا بود ویس ماه پیکردر این زمینه که آیا گوراب اسعد گرگانی، همان گوراب ملایر است یا خیر؟ ولادیمیر مینورسکی خاورشناس روسی مینویسد: گوراب یکی از زیبا رویانی است که رامین او را به همسری بر میگزیند و در ادبیاتی از منظومه، خود را چنین معرفی میکند:
ستوده گوهرم از سام و از بابکه این از همدان است و آن ز گوراببه من شد هر که درگوراب خستهکه من هستم کنون گوراب بانو

   کانی و ساسانی ودوران اسلامی بر روی قلعه قابل مطالعه بر جای ماندهاست.

  قلعه گوراب بنایی مرتفع در جوار روستای گوراب و ۵ کیلومتری جاده ملایر به اراک واقع شده است که دارای ارزش تاریخی است و متعلق به دوره ساسانیان و یا اشکانیان بوده است سفالهای کشف شده از این تپه موید این مطلب است. با این حال، گذشت زمان و عوامل فرسایشی هنوز نتوانسته است موجب از بین رفتن کامل بقایای این قلعه عظیم شود.

   

  فخر الدین اسعد گرگانی، در قصه”ویس و رامین” که در سال ۴۴۶ هجری به نظم سروده شده، می گوید: گوراب نام کشوری بود، که فرمانروایش شاپور و رفیدا بودند:


  سر افراز چو شاپور و رفیدا در آن کشور چو ماه و مهر پیدا


  همچنین نقل شده که: شاه موبد به آنجا که ویس است لشگر کشید و رامین که همراه شاه موبد به گوراب رفته بود، ویس را بدید و بر وی عاشق شد.
  به گوراب آمد و آورد لشگر که آنجا بود ویس ماه پیکر
  در این زمینه که آیا گوراب اسعد گرگانی، همان گوراب ملایر است یا خیر؟ “مینوکورسکی” خاورشناس روسی می نویسد: گوراب یکی از زیبا رویانی است،که رامین او را به همسری بر می گزیند و در ادبیاتی از منظومه، خود را چنین معرفی می کند:


  ستوده گوهرم از سام و ازباب که این از همدان است و آن ز گوراب
  به من شد هر که درگوراب خسته که من هستم کنون گوراب بانو


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : گوراب ,قلعه ,دوره ,رامین ,شاپور ,موبد ,اسعد گرگانی، ,گرگانی، همان ,همان گوراب ,گوراب اسعد ,رفته بود، ,همان گوراب ملایر ,جوار روستای گوراب ,گوراب ,
  دژ گوراب قلعه ای با قدمتی هزار ساله

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر